Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Nauka programowania, czy warto?

Nauka programowania, czy warto?

Jak rozpocząć naukę programowania?

Nauka programowania w XXI wieku jest już po prostu kanonem rozwoju kierunku wiedzy najmłodszego pokolenia, w przeciwieństwie do tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, a miało to miejsce… kilkadziesiąt lat temu. Obecnie programowanie to elementarna umiejętność, z którą wiąże się przyszłość naszego rozwoju. Dawno już nie powinniśmy na nie patrzeć jako na kierunek edukacji dla wybitnie ścisłych osób, specjalistów, studentów.

XXI-wieczna nauka programowania dla dzieci (i nie tylko) to zbiór umiejętności i nauka cyfrowej śmiałości, która tak naprawdę jest nam już potrzebna w każdym aspekcie życia. Sami często nawet nie zauważamy, jak codziennym stało się dla nas używanie nowoczesnych technologii, o których nie śniło się naszym przodkom, albo jak intuicyjnie podchodzimy (przynajmniej w większości) do obsługi i konfigurowania urządzeń. Dlatego też nauka programowania dla dzieci to uczenie ich codzienności, którą mają w zasięgu ręki i umiejętności, które dzięki nabytym nowym zdolnościom będą w stanie przekuwać w nowe rozwiązania.

Motywacja do nauki programowania.

Warto wspomnieć o tym, że programiści to obecnie najbardziej poszukiwana grupa zawodowa na rynku i nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał ulec spadkowi w przeciągu najbliższej dekady. Wręcz przeciwnie. Mówi się o milionach niezapełnionych miejsc pracy a co  w związku z tym o ogromnym cenieniu pracowników umiejących programować i obsługiwać w najpopularniejsze, ale i te mniej popularne języki.

Nauka programowania. Co na początek?

Niestety na razie jeszcze nie możemy liczyć na to, że organy odpowiedzialne za edukację wprowadzą wzorem innych krajów naukę programowania od pierwszych klas szkół podstawowych. Dlatego też trzeba samemu zacząć szukać odpowiednich opcji na rozwój najmłodszego pokolenia. Warsztaty programowania dla dzieci (Tarnów także ma takie w ofercie) to głównie zajęcia dodatkowe, które rodzice muszą sami opłacać i dbać o to, by dziecko rozwijało się w odpowiednim tempie. Jednak jest to jedna z najlepszych inwestycji w przyszłe pokolenie, którą możemy dać swoim pociechom.

Oczywiście istnieją także inne, płatne, jak i darmowe możliwości, jednak wspomnieliśmy o warsztatach stacjonarnych, gdyż to jedno z najlepszych rozwiązań. Wymienić jednak możemy jeszcze:

– kursy online, zarówno te darmowe, jak i płatne. W ich przypadku najlepiej stawiać na takie, które oferują w trakcie swojego trwania opiekę mentorską. W przypadku darmowych kursów są to najczęściej po prostu bezpłatne materiały, które mimo wszystko kładą mocny nacisk na samodzielną naukę w domu,

– nauka samemu, to dobra opcja dla tych, którzy zdobyli już choć trochę wiedzy w inny sposób i chcą ten materiał utrwalić lub nieco rozszerzyć. Sprawdza się także jako możliwości ćwiczeń równoległych do kursów, w których bierze się udział. Jako taka całkowicie samodzielna nauka, może być skomplikowana, szczególnie dla najmłodszych dzieci.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *