Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jak rozmawiać z dzieckiem na temat bezpieczeństwa w sieci?

Jak rozmawiać z dzieckiem na temat bezpieczeństwa w sieci?

Temat bezpieczeństwa w sieci to coś, o czym należy cały czas mówić. W dobie powszechnie dostępnego Internetu, nigdy nie możemy być pewni, kto siedzi po drugiej stronie monitora oraz czy strony przez nas odwiedzane są w pełni bezpieczne. O obydwu tych kwestiach należy rozmawiać także z najmłodszymi użytkownikami sieci. Nasze kursy oferujące kodowanie dla dzieci w Tarnowie wykazują, że dzieciaki często wiedzą o teoretycznych zagrożeniach, ale dopiero podczas zajęć zaczynają zadawać nurtujące je pytania o szczegóły. Stąd pojawia się od nas apel do wszystkich rodziców. Rozmawiajcie!

Trudne rozmowy?

Dla większości rodziców nigdy nie przychodzi „ten” wiek, kiedy odbywają rozmowę na temat bezpieczeństwa w sieci. Najpierw twierdzą, że dziecko jest za małe, a czas w sieci jest spędzany wyłącznie razem z rodzicem (jesteście pewni??!), następnie, gdy dziecko jest nieco starsze, pojawia się bunt przed tego typu rozmowami i okazuje się, że rodzice często poddają się, twierdząc, że samo się nauczy…. Otóż nie!

Maluch w krainie… linków.

Dzieci to mali podróżnicy, ciekawi je wszystko, a to może zagrażać naszemu domowemu sprzętowi, jak i im samym. Należy rozmawiać z najmłodszym użytkownikiem komputera, na temat niebezpieczeństw związanych z bezmyślnym przechodzeniem między witrynami, klikaniem nieznanej zawartości, odwiedzaniem stron. Pamiętajmy, że nie mówimy wyłącznie o ewentualnych wirusach upośledzających pracę systemu, ale o wszelakich zagrożeniach mogących zaszkodzić naszym danym, pieniądzom znajdującym się na kontach obsługiwanych z poziomu aplikacji itp.

Pierwsze wirtualne społeczności.

Dziecko w wieku około 10+ lat zaczyna interesować się portalami społecznościowymi, forami i czatami. Jest to czas, kiedy należy uświadamiać malucha, że nie zawsze po drugiej stronie jest osoba, za którą się ona podaje. Że należy unikać podawania swoich danych oraz nie angażować się bezmyślnie w problemy innych ludzi co do których nie mamy pewności.

Nastolatek w Social Media.

Ciężki czas dla rodziców, kiedy to znajomi oraz popularność okazują się być ważniejsze niż wszystko inne. W wieku 14+ lat praktycznie każde dziecko posiada konto w serwisach społecznościowych. Nie da się przekonać zbuntowanego nastolatka, że nie należy dzielić się z innymi swoim życiem. Jednak możemy zminimalizować niebezpieczeństwo, ostrzegając go przed nieprzewidzianymi przez niego skutkami.

My także staramy się edukować naszych słuchaczy w temacie bezpieczeństwa. Nasze zajęcia to nie tylko kodowanie dla dzieci i młodzieży, ale także wiele czasu poświęconego na to, aby dziecko bezpiecznie korzystało z technologicznych możliwości.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *